Wigilia klasowa bez plastiku
ODDZIAŁ ZEROWY NA TROPIE STOLICY POLSKI
Oddział zerowy zrealizował kolejne zadania innowacji pedagogicznej "Polska w jednym paluszku" . W listopadzie dzieci poznały wiele cennych wiadomości na temat stolicy Polski. Odśpiewały hymn, utrwaliły symbole narodowe, za pomocą klocków zbudowały miasto, które mogłoby być tak jak Warszawa stolicą . Poznały legendę o Syrence Warszawskiej, dowiedziały się jak powstał i co możemy zobaczyć w Pałacu Kultury i Nauki. By móc powiedzieć, że zna się Warszawę obowiązkowo należy wiedzieć czym są Łazienki Królewskie. Dzieci zapoznały się również z tworczością Fryderyka Chopina, którego pomnik znajduje się właśnie w Łazienkach Warszawskich.
519
Szlachetna Paczka 2024r.
- 2
W tym roku nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji "Szlachetna Paczka". Celem tegorocznej akcji było udzielenie pomocy materialnej potrzebującej rodzinie, dlatego też wraz z nauczycielami, pracownikami szkoły, uczniami i rodzicami zbierano produkty spożywcze i artykuły higieniczne, aby pomóc rodzinie, która znalazła się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Dzięki zaangażowaniu wielu osób zebrano wiele produktów, które 14 grudnia wraz z innymi paczkami zostały dostarczone potrzebującej rodzinie.
W imieniu SU, Wolontariatu i Ekipy Stargardzkiej Szlachetnej Paczki bardzo dziękujemy wszystkim za pomoc. Okazane przez Was serce pomoże rodzinie przetrwać ten najcięższy dla nich czas. Akcja po raz kolejny pokazała, że potrafimy dzielić się z innymi i nie jesteśmy obojętni na los drugiego człowieka.
Dziękujemy za wrażliwe serca i wielkie zaangażowanie!
SU i Wolontariat wraz z opiekunkami.
Program "Ratujemy i Uczymy Ratować" w naszej szkole.
- 20
„Ratujemy i Uczymy Ratować” to program edukacyjny, którego celem jest nauka dzieci i dorosłych, jak udzielać pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Program ten promuje odpowiedzialność, szybką reakcję i umiejętność udzielania pomocy w nagłych wypadkach.
Uczniowie klasy III po raz kolejny wzięli udział w zajęciach obejmujących szkolenie teoretyczne i praktyczne w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
Spotkanie rozpoczęło się projekcją filmu animowanego pt. „Doktor Kręciołek”, który w bardzo ciekawy sposób przedstawił uczniom zasady udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie klasy trzeciej podczas zajęć poznali ogólne zagadnienia dotyczące udzielania pierwszej pomocy oraz podstawowe czynności ratujące życie. Po wstępnej, teoretycznej części uczniowie przystąpili do części praktycznej. Każdy uczeń mógł pod okiem nauczyciela, praktycznie przećwiczyć: wzywanie pomocy, sprawdzanie przytomności, ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, resuscytację krążeniowo – oddechową.
Każdy uczeń miał okazję samodzielnie wykonać te czynności, co pozwoliło na lepsze przyswojenie wiedzy i umiejętności ratunkowych.
Dzięki takim zajęciom uczniowie nie tylko zdobywają teoretyczną wiedzę na temat pierwszej pomocy, ale także uczą się, jak reagować w trudnych, stresujących sytuacjach, co może okazać się kluczowe w sytuacji realnego zagrożenia życia. Program "Ratujemy i Uczymy Ratować" stanowi doskonałą okazję do rozwijania odpowiedzialności i empatii wśród młodych ludzi.
Kiermasz Świąteczny
Mecze mikołajkowe uczniów z rodzicami
- 6
6 grudnia w naszej szkole rozegrane zostały mecze mikołajkowe w piłkę ręczną uczniów z rodzicami. Uczestnikami byli chętni uczniowie od klasy trzeciej, aż po ósmą. Z kolei drużynę rodziców reprezentowali następujący rodzice: p. J.Makara, p. M.Chłap, A. Godzierz-Adamek, p. A.Borwik, p. K.Mrowicka, p. J.Majchrzak, p. J.Makara, p. A.Matkowska, p. K.Łukaszewicz. Wszystkich uczestników do sportowej rywalizacji zgodnej z zasadami fair play dopingowała świąteczna muzyka i obecność Św. Mikołaja. Nagrodą dla zawodników był słodki upominek ufundowany przez Radę Rodziców. Wydarzenie to, organizowane rokrocznie wpisało się już w tradycję naszej Szkoły.
Zaszyfrowane listy do Świętego Mikołaja
Uczniowie klas IV – VI od 2 grudnia wykonywali na lekcji języka polskiego zaszyfrowane listy do Świętego Mikołaja. Zaszyfrowane , to znaczy ,że zamiast wyrazów pojawiły się rysunki, zdjęcia, wyklejanki. Prace były wykonywane w parach albo samodzielnie.
Uczniowie mieli wykazać się umiejętnością poprawnego redagowania listu. Wiele listów wykonano starannie i pomysłowo. Większość dzieci dziękowała za ubiegłoroczne prezenty , prosiła o prezenty dla siebie i swoich bliskich.
Te najładniejsze i bezbłędne zaprezentowaliśmy na szkolnym korytarzu .Społeczność szkolna chętnie podczas przerw czytała listy do świętego Mikołaja i podziwiała sposób wykonania.
Zobaczcie sami !
10
WSPÓLNE DEKOROWANIE PIERNICZKÓW I ZDOBIENIE CHOINKI W ODDZIALE ZEROWYM
- 17
5 grudnia w oddziale zerowym dzieci wspólnie z zaproszonymi rodzicami dekorowały pierniczki. W bardzo miłej atmosferze pełnej uśmiechów i radości powstały najpyszniejsze pierniczki bajecznie przyozdobione kolorowymi pisakami, lukrem i kolorową posypką. Przy świątecznej muzyce, udzielił się nam wszystkim klimat Świąt Bożego Narodzenia. Panie Ewelina Przybył, Ewelina Radomska oraz Sylwia Gujska pomogły przy wycinaniu ozdób świątecznych dzięki czemu powstał pękny długi łańcuch którym dzieci przyozdobiły choinkę. Myślę że ten dzień zostanie nam na długo w pamięci.....
DZIEŃ GÓRNIKA W ODDZIALE ZEROWYM
- 27
4 grudnia to okazja do poznania zawodu górnika oraz roli węgla jako surowca energetycznego. W oddziale zerowym zostały zorganizowane zajęcia, podczas których dzieci dowiedziały się , kim jest górnik i jakie ma zadania, poznali narzędzia pracy górnika oraz znaczenie węgla i górnictwa dla codziennego życia .
Wyjazd do kina Helios
- 1
4 grudnia klasy druga i trzecia wybrały się do kina Helios aby obejrzeć film animowany pt.: „Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja”. Dzieci miały okazję śledzić przygody tytułowego renifera Niko, który stara się uratować święta Bożego Narodzenia, a przy okazji musi nauczyć się jak być sobą i dokonać wielu nieoczywistych wyborów. W trakcie seansu wszyscy byli w pełni zaangażowani, śmiejąc się i emocjonując przy kolejnych zwrotach akcji. Po filmie uczniowie podzielili się swoimi wrażeniami, omawiając najbardziej ekscytujące momenty bajki. To była niezapomniana i pełna radości wycieczka, która wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój.
Andrzejki
- 13
Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to - zgodnie z tradycją - św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości.
28 listopada Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Wolontariatu przygotowali wróżby andrzejkowe dla wszystkich uczniów. W tym dniu zamienili naszą świetlicę szkolną w pokój wróżb, gdzie można było powróżyć z kart, ręki , magicznej kuli czy serc. Chętnych do wspólnej zabawy nie brakowało! Choć wszyscy traktowali je z lekkim przymrużeniem oka, to i tak cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem. Mogliśmy dowiedzieć się co czeka nas w niedalekiej przyszłości, gdzie będziemy mieszkać, poznać imię swego wybranka, zawód jaki będziemy wykonywać, jakim samochodem będziemy jeździć, jaki prezent otrzymamy i wiele innych. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się by tego dnia w szkole było wesoło.
Świąteczne projekty międzynarodowe klasy III, IV, V i VI
Na początku grudnia zakończyliśmy trzy świąteczne projekty międzynarodowe na platformie eTwinning.
Klasa IV przygotowała i już otrzymała ze szkoły w Hiszpanii własnoręcznie wykonane kartki świąteczne, które można podziwiać w klasie nr 9. W tym samym projekcie klasa III przygotowała piękne kartki, które trafiły do szkół w Turcji, Włoszech, Grecji, Portugalii i Francji.
Klasa V wysłała kartki do Portugalii, Rumunii, Bułgarii, Grecji i na Litwę a klasa VI w tym tygodniu spakuje swój pakiet kartek i zostaną one wysłane do szkoły w Hiszpanii.
Wszystkie kartki wykonane zostały włąsnoręcznie przez uczniów, kartki zawierają życzenia po angielsku i po polsku. W każdej z kartek znajdują sie obszernie opisane polskie tradycje Bożonarodzeniowe oraz linki do najpiękniejszych polskich kolęd.
Praca nad kartkami była dla wszystkich przyjemnością a jeszcze przyjemniejsze jest otrzymywanie kartek ze szkół partnerskich, otwieranie kopert i czytanie życzeń skierowanych do nas.
Projekty umiliły uczniom czas oczekiwania na Boże Narodzenie, utrwaliły umiejętność redagowania życzeń świątecznych oraz dały możliwość poznania tradycji świątecznych innych krajów.
111
III miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Piłce Ręcznej Dziewcząt
28 listopada odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej Dziewcząt rocznik 2010 i młodsze. W zawodach rywalizowało dziewięć szkół, a rozgrywki przeprowadzono w trzech grupach. Drużyna naszej szkoły w składzie: Z.Lange, J.Molenda, O.Młodawska, Z.Bańburska, A.Michalak, A.Klara, M.Durzyńska, H.Duklas, V.Holovko, Z.Jończyk, A.Młynarska, L.Sandomierz, M.Górecka zdobyła III miejsce. Zawodniczki otrzymały statuetkę i pamiątkowy dyplom.
Bal Wszystkich Świętych
- 38
Dnia 21 listopada w naszej szkole odbył się bal dla uczniów klas I-III i przedszkola. Nie był to zwykły bal, ale Bal Wszystkich Świętych. Zorganizowany został przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami panią Agnieszką Jagodzińską, panią Adrianną Kaniowską i panią Sylwią Gójską.
I tak w świetlicy szkolnej było jak w niebie, ponieważ zebrał się cały zastęp aniołów, archaniołów i świętych.
Wśród świętych wyróżniali się: św. Stanisław, św. Józef, św. Franciszek, bł. Matka Teresa z Kalkuty, św. Teresa, św. Agnieszka, jak i wielu innych.
Bal uczniowie rozpoczęli pieśnią „Taki duży, taki mały może świętym być”.
Uczniowie wraz z SU i opiekunami bawili się przy dźwiękach muzyki religijnej oraz brali udział w różnych konkursach.
Mamy nadzieję, że bal podobał się uczniom i w następnym roku odbędzie się w jeszcze większym gronie.
Bezpieczna droga do i ze szkoły
W Szkole Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich w Rzeplinie odbyło się spotkanie uczniów kl. 0-III z przedstawicielami Posterunku Policji w Dolicach. Spotkanie miało na celu przypomnienie uczniom zasad bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach, szczególnie w drodze do i ze szkoły.
Podczas spotkania policjanci omówili następujące zagadnienia:
- Zasady poruszania się pieszych po drogach:
- Przechodzenie przez jezdnię wyłącznie na przejściu dla pieszych.
- Zasada "Patrz w lewo, w prawo, jeszcze raz w lewo" przed wejściem na jezdnię.
- Zachowanie szczególnej ostrożności przy wchodzeniu na przejście, zwłaszcza gdy kierowcy nie zatrzymują się.
- Bezpieczeństwo na drodze w okolicach szkoły:
- Używanie elementów odblaskowych, które zwiększają widoczność pieszych, szczególnie w porach zimowych.
- Zasada zachowania ostrożności w pobliżu szkoły, szczególnie w godzinach rozpoczęcia i zakończenia lekcji, kiedy na drogach jest większy ruch.
- Bezpieczne korzystanie z rowerów i hulajnóg:
- Noszenie kasku ochronnego.
- Poruszanie się po drogach z zachowaniem ostrożności.
- Podstawowe zasady w przypadku niebezpiecznych sytuacji:
- W razie zagrożenia natychmiastowe zgłoszenie się do nauczyciela lub innej osoby dorosłej.
- Znalezienie bezpiecznego miejsca w przypadku niepokojącej sytuacji na drodze.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów. Policjanci chętnie odpowiadali na pytania dzieci i udzielili im praktycznych wskazówek, które pomogą w codziennym poruszaniu się po drogach. Uczniowie zostali także zachęceni do noszenia odblasków, aby zwiększyć swoją widoczność i bezpieczeństwo na drodze.
1- Zasady poruszania się pieszych po drogach:
LEPORELLO
- 5
Leporello, czyli kreatywny sposób na omówienie lektury w klasie trzeciej.
O tym, że praca z lekturą nie musi być nudna, przekonali się uczniowie klasy trzeciej. W ramach lekcji poświęconych na analizę lektury „Kajtkowe przygody” Marii Kownackiej, otrzymali propozycję innego sposobu omówienia lektury. Wykonali książeczki, składające się jak harmonijka. „Leporello”, jest to rodzaj składanej książeczki, wypełnionej graficznymi notatkami, które dotyczą życia bohaterów, wydarzeń, zjawisk, wątków itp. Otwieranie poszczególnych stron i zamykanie ich to, jak odkrywanie kolejnych, nowych tajemnic ukrytych w obrazach i słowach. Zapełnianie poszczególnych stron sprawia wiele radości. Uczniom spodobała się taka forma pracy z lekturą, z dumą prezentowali swoje dzieła na forum klasy.
XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
- 2
W dniach 11-15 listopada 2024r. w naszej szkole odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia zorganizowany w ramach XIV Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W szkolnej świetlicy odbyły się rozgrywki w gry planszowe: Mnożenie do 30, Zakryte okienka, Domino oraz łamigłówki m.in. Magiczna tabliczka mnożenia, Rysujemy mnożenie, Wesołe mnożenie, Układanka, Matematyczny kwiatek, Ukryte liczby. W klasach IV-VII na lekcjach plastyki uczniowie wykonali plakaty „Rymowana tabliczka mnożenia”. W klasach IV-VI na lekcjach techniki uczniowie zaprojektowali i wykonali gry planszowe oraz domina związane z tabliczką mnożenia. W klasa IV-VIII na lekcjach historii została przedstawiona historia tabliczki mnożenia. W klasach III uczniowie przypominali tabliczkę mnożenia w trakcie zabaw „Okrągłe domino”, „Łapki”, karty Grabowskiego oraz gry planszowej tabliczka mnożenia. W klasach VI-VIII na lekcjach w-f przeprowadzono wyścigi rzędów, w których oprócz koordynacji wzrokowo- ruchowej były do wykonania zadania z tabliczką mnożenia oraz zabawy mające na celu znalezienie błędu w przykładach tabliczki mnożenia oraz uzupełnienia przykładów tabliczki mnożenia. W klasach IV-VI na lekcja informatyki grali w gry multimedialne związane z tabliczką mnożenia oraz współzawodniczyli w rozwiązaniu jak najwięcej przykładów w ciągu 2 minut. W klasach IV-VIII na lekcjach matematyki odbył się test ze znajomości tabliczki mnożenia. W klasach IV-VI na mnożenie i dzielenie w zakresie do 100, natomiast w klasach VII i VIII na dobieranie do wyniku dwóch liczb.
Do testu przystąpiło 87 uczniów co stanowi 99% uczniów klas 4-8. Tytuł eksperta (rozwiązany test bezbłędnie) zdobyły 53 osoby.
ANDRZEJKOWE WRÓŻBY WOSKIEM POLEWANE, WRÓŻBY ZAWSZE DOBRE, CHOĆ NIESPODZIEWANE :)
- 38
Dnia 29.11.2024r. w klasach pierwszych odbyły się ANDRZEJKI.
Spotkanie rozpoczęło wprowadzenie do tradycji tego święta. Dzieci nauczyły się piosenki "Andrzejkowe wróżby" i zaczęła się zabawa ;)
Wróżby, lanie wosku, atmosfera tajemniczości oraz słodki poczęstunek umiliły ten czas.
Było magicznie :)
Wycieczka do Stargardzkiego Centrum Nauki FILARY
- 23
Dnia 26.11.2024r. klasy Ia, Ib oraz klasa IV pojechały na wycieczkę do Stargardzkiego Centrum Nauki FILARY.
Wycieczka ta była połączeniem historii, nauki i innowacji. Dzieci odkrywały przeszłość, doświadczały teraźniejszości i mogły zobaczyć w jaki sposób kształtuje się przyszłość. Brały również udział w warsztatach, których tematem były maszyny oblężnicze.
25 listopada- Światowy Dzień Misia :)
- 25
"Misie duże, misie małe
do zabawy doskonałe.
I te ze sterczącym uszkiem,
i te z bardzo dużym brzuszkiem."
Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III brały udział, jak przystało na szkołę Olimpijczyków Polskich, w zabawach na sportowo z misiami.
Były tańce, były śpiewy, konkurencje sportowe, zabawy dydaktyczne z misiami w salach oraz to co Misie lubią najbardziej ... czyli słodki poczęstunek.