Już przed 21 listopada zaczęliśmy przygotowania do szkolnych obchodów święta , którego celem jest kształtowanie pozytywnych postaw wśród uczniów ,budowanie empatii i zrozumienia oraz redukowanie negatywnych zachowań , takich jak przemoc i wykluczenie.
Aby Dzień Życzliwości stał się niezapomnianym wydarzeniem w życiu szkoły, zaplanowaliśmy różne aktywności , starając się angażować całą społeczność uczniowską.
- Mur Życzliwości – na korytarzu uczniowie z SU mieli kolorowe kartki , każdy mógł napisać miłe słowa, komplementy czy podziękowania ( kartki były przyczepiane do tablicy ,młodsi uczniowie mogli korzystać z pomocy starszych podczas pisania ).
- Skrzynka Życzliwości – na przygotowanych kartkach można było napisać podziękowania , życzenia dla konkretnej osoby , następnie należało je wrzucić do Skrzynki Życzliwości ( kartki były dostarczane w klasach przez uczniów z SU) .
- Łańcuch Dobrych Uczynków –– na korytarzu uczniowie z SU mieli kolorowe kartki , każdy uczeń mógł zapisać dobry uczynek, który zrobił lub planuje zrobić.
- Dzień Kolorowej Życzliwości – uczniowie mieli założyć ubrania się w określonym kolorze symbolizujący życzliwość (np. żółty , pomarańczowy).
- Fotobudka .
- Na godzinach wychowawczych i w klasach I-III odbyły się gry i zabawy integracyjne, rozmowy na temat życzliwości , zasad kulturalnego zachowania.
- Wybór 3 osób życzliwych w klasie.
- Wykonaliśmy gazetkę o Dniu Życzliwości i Pozdrowień.
21 listopada w świetlicy szkolnej odbyło się przedstawienie , podczas którego uczniowie z klasy V przypomnieli , skąd wywodzi się Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień i co jest celem święta. Zaprezentowali scenki z życia szkoły . Pokazywały one , że warto zaoferować swoją pomoc, być uważnym na uczucia innych , okazywać życzliwość wszystkim wokół nas, niezależnie od wieku i zajmowanego stanowiska. To pierwszy krok do budowania życzliwej atmosfery. Uczniowie klasy VI zaprezentowali przedstawienie pt. ,,Ukryty talent’’, który pokazywał , że można eliminować negatywne zachowania , promować życzliwość , wsparcie , zrozumienie , że nie należy oceniać nikogo , zanim się go dobrze nie pozna.. Marysia pokazała, że ma talent , a dziewczyny , że można się zmienić.
Wręczono również dyplomy dla uczniów klas I – VIII za życzliwość dla innych, dobre słowo, pomocną dłoń , uśmiech.
Miej życzliwość w swej naturze , bo życzliwi żyją dłużej!