29 maja br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęć sportowych w parku trampolin Fun Jump w Szczecinie. Pod okiem instruktorów korzystali: z basenów z gąbkami, areny z koszami do ćwiczeń wyskoków i wsadów, ścieżki akrobatycznej, trampolin sportowych, areny do gry w zbijaka czy różnych ćwiczeń ninja warrior z uchwytami. W tym niesamowitym miejscu, każdy z uczestników mógł odkryć swoje umiejętności ruchowe, w szczególności do akrobacji w powietrzu. Miłym zwieńczeniem intensywnego treningu była degustacja lodów ufundowana przez Radę Rodziców.
Fun Jump w Szczecinie
- 15
Plastelinowe Zoo
Lepienie z plasteliny to jedna z najlepszych aktywności rozwijających motorykę, zdolności manualne i sprawność dłoni. Jest to także znakomita zabawa pobudzająca dziecięcą wyobraźnię. 24 maja dzieci z oddziału zerowego lepiły z plasteliny wybrane zwierzęta i umieszczały je w zabudowanej z różnego rodzajów materiałów zagrodzie. A oto efekty naszej pracy...
23
Program edukacyjny „Zdrowo i sportowo”.
- 35
Kolejny już rok szkolny szkoła bierze udział w programie edukacyjnym ,,Zdrowo i Sportowo". Patronat honorowy nad akcją ,,Zdrowo i Sportowo” pełni Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Minister Edukacji Narodowej.
Nasze dzieci z oddziału przedszkolnego i z klas 0-8 na przełomie całego roku szkolnego uczestniczyły w wielu działaniach podporządkowanych celom zdrowotnym, rekreacyjnym i sportowym programu. Najmłodsze klasy wiele zajęć poświęcały na udział w zabawach i grach sportowych oraz realizowały w swoich salach różne zadania prozdrowotne związane ze zdrowym odżywianiem, odpoczynkiem i sposobami dbania o higienę.
W ramach akcji Zdrowo i Sportowo pokazujemy dzieciom jak fajne jest uprawianie sportu, promujemy aktywność fizyczną czy też ogólnie aktywność ruchową. Wskazujemy ile przynosi ona radości, jak wpływa na sprawność, samopoczucie oraz jak buduje relacje z innymi członkami grupy. Poprzez zadania akcji chcemy wzmacniać i zwiększać ich pewność siebie, poprawić ich pamięć i koordynację, uczyć zasad fair play i współpracy podczas wspólnych działań oraz zwiększać świadomość rodziców, nauczycieli i uczniów w przeciwdziałaniu pandemii chorób cywilizacyjnych (w tym nadwagi i otyłości, cukrzycy typu 2, wad postawy).
W jakości ruchu, jedzenia jak i snu, tkwi klucz do zdrowia i radości- a zdrowe nawyki trwają przez całe życie.
Lekcja z doradztwa zawodowego
Dnia 28 maja 2024 r. odbyły się zajęcia z doradztwa zawodowego z udziałem zaproszonych policjantów – aspiranta Moniki Chłap, starszego aspiranta Krzysztofa Rodzocha, którzy również są rodzicami naszych uczniów. Podczas zajęć policjanci omówili szczegółowo sposób rekrutacji do policji, przedstawili czym zajmują się poszczególne wydziały, a także odpowiadali na pytania zadawane przez uczniów. W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy 7 i 8. Podczas spotkania uczniowie mogli pobrać swoje odciski palców, zapoznać się z wyposażeniem umundurowania. Lekcja z doradztwa zawodowego była interesująca i przybliżyła uczniom kolejny ciekawy zawód.
Dzień Dziecka
Święto szkoły inne niż wszystkie !
- 37
Dyrekcja szkoły serdecznie podziękowania kieruje do Rodziców i Nauczycieli za przygotowanie Święta Szkoły z okazji nadania szkole imienia Olimpijczyków Polskich w Rzeplinie.
Wszyscy uczniowie naszej szkoły tego dnia uczestniczyli w wielu zajęciach pod hasłem „Edukujesz – Ratujesz”.
Było to święto inne niż zazwyczaj. Mimo, iż harmonogram zawierał wiele sportowych wydarzeń, uroczysty apel z udziałem wójta Gminy Dolice zmuszeni zostaliśmy przez niesprzyjające warunki atmosferyczne do przearanżowania tego dnia.
Od pierwszej lekcji nasi uczniowie uczestniczyli w ciekawych zajęciach , które były prowadzone nie tylko przez naszych nauczycieli, ale również przez zaproszonych gości. Pielęgniarka pani Jolanta Klara przeprowadziła warsztaty z udzielania pierwszej pomocy z uczniami. Następnie pani Ewelina Wardziak z Powiatowej Inspekcji Sanitarno – Epidomiologicznej spotkała się z uczniami i przeprowadziła pogadankę w klasach starszych na temat: „Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach” oraz w klasach młodszych o bezpieczeństwie w czasie wakacji. Na zaproszenie szkoły odwiedzili nas policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie, którzy opowiedzieli o swojej pracy , a także przeprowadzili pokaz z psem policyjnym. Klasy starsze mogły się wykazać wiedzą sportową podczas „Quizu z wiedzy o olimpizmie” oraz zaprezentowały różne dyscypliny olimpijskie na plakatach. Zaś klasy młodsze przygotowały plakaty informujące o potrzebach czworonogów. Została wykonana również gazetka na temat praw zwierząt. Na wszystkich młodszych i starszych uczniów czekał poczęstunek zorganizowany przez rodziców. Można było zjeść kiełbaskę z grilla, watę cukrową czy też popcorn oraz pyszne ciasto upieczone przez rodziców. Dodatkowo miłą niespodzianką były kolorowe warkoczyki wykonywane przez mamy naszych uczniów.
Dla spragnionych sportowych rywalizacji informujemy, że na naszych uczniów czeka jeszcze miasteczko rowerowe, Gminna Olimpiada Sportowa, biegi w Suchaniu oraz inne zawody sportowe. Zaś ekologów czeka sadzenie krzewów z panią E. Jarosz, które otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Choszczno.
Święto Szkoły
Uroczysty apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja
Dnia 10 maja 2024 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii Polski, do przygotowania uroczystości zostali zaangażowani uczniowie od klasy I do VIII .
Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Przedstawienie miało formę sejmiku uczniowskiego , podczas którego prowadzący przypomnieli ważne wydarzenia , które doprowadziły do uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 Maja .
Usłyszeliśmy wiele wierszy patriotycznych w wykonaniu uczniów klasy I , II , III , IV , V, VI , VII i VIII , np. : ,Ojczyzna bliskie słowo’’, ,,Biją dzwony ‘’ ,,Trzeci Maj’’, ,,Radosny dzień ‘’ , ,,Rocznica’’, ,,Czy to można zrozumieć?’’. Jeden uczeń z klasy V w roli marszałka odczytał najważniejsze postanowienia obrad Sejmu Czteroletniego , a drugi wcielił się w rolę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego , który złożył przysięgę na znak uchwalenia Konstytucji. Sejmik miał na celu odpowiedzieć na pytanie : Czym dla nas jest Ojczyzna , Naród , Wolność?
Przedstawienie uświetniły piosenki , również w wykonaniu uczniów klas I-VII , np.:
,, Niechaj mnie Zośka o wiersze nie prosi’’ , ,,Jak długo na Wawelu ‘’ , ,,Witaj majowa jutrzenko’’, ,,Polonez 3 Maja’’ , ,,Hymn konstytucji 3 maja’’ , ,, Tu wszędzie jest moja ojczyzna’’, ,,Jest takie miejsce . Wszyscy uczniowie byli odświętnie ubrani.
18
Konkurs matematyczny Mistrz Rachunków w Dobropolu
- 5
20 maja 2024r. odbył się Gminny Konkurs Matematyczny „Mistrz Rachunków” w Dobropolu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas drugich Liliana Chłap, Aleksandra Majchrzak i klas trzecich Antonina Wiewióra, Fabian Furmankiewicz. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych, rozwijanie logicznego myślenia, wdrażanie do samodzielnego myślenia i działania. Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i dyplomy. Mistrzem Rachunków klas drugich została Aleksandra Majchrzak- serdecznie gratulujemy.
Spacer do lasu
- 2
Korzystając ze słonecznej i pięknej pogody uczniowie klasy 2 i 3 wybrali się na spacer do pobliskiego lasu. Głównym celem wizyty w lesie było przybliżenie uczniom środowiska przyrodniczego, jakim jest las. Spacerując wsłuchiwali się w śpiew ptaków, wypatrywali w konarach drzew gniazd, podziwiali w trawie wiosenne kwiaty i rośliny. Uczniowie podczas spaceru utrwalili zasady prawidłowego zachowania w lesie, by nie ucierpiała leśna przyroda. Uczniowie spędzili miło czas w otoczeniu pięknej i malowniczej przyrody i dowiedzieli się wielu ciekawostek o leśnym środowisku. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na łące na krótki odpoczynek. Wyjście do lasu było bardzo udane, pogoda i humor nam dopisywały. Z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do szkoły.
20 lat Polski w Unii Europejskiej
1 maja 2024 upływa 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Polska wstąpiła do UE po transformacji ustrojowej w ramach największego w historii rozszerzenia wraz z 9 innymi państwami.
Na apelu przypomnieliśmy czym jest Unia Europejska, jak ważną stanowi wspólnotę. Nasi uczniowie są dumnymi Polakami ale także Europejczykami. Znają kraje, historię i ciekawostki o Unii Europejskiej. Na szkolnym korytarzu była także przygotowana gazetka tematyczna.
Wycieczka do Ogrodu w Przelewicach
- 16
8 maja 2024 klasa II, III i V pojechały na wycieczkę do Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach w ramach wygranego konkursu na palmę wielkanocną.
Krótka podróż autokarem i już byliśmy na miejscu. Wspaniałe miejsce, piękne drzewa, krzewy, mnóstwo kwiatów i spacerujące pomiędzy nimi pawie dały nam niezłą lekcję przyrody. Do tego wzięliśmy udział w wielu quizach i grze terenowej z paniami przewodniczkami. Zwiedziliśmy ogród
i poznaliśmy wiele ciekawostek na temat przyrody, znamy już np. drzewa chusteczkowe czy mamutowce, a także wiedzieliśmy największe szyszki świata. Wyszukiwaliśmy, dotykaliśmy nawet wąchaliśmy niektóre okazy. Był to wspaniały dzień na świeżym powietrzu z dużą dawką wiedzy.Wyjazd ufundował ksiądz proboszcz parafii pw. Matki Bożej Różańcowej Waldemar Sadowski.
FESTIWAL LATAWCA
Zapraszamy i zachęcamy uczniów Szkoły Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich w Rzeplinie do udziału w Festiwalu Latawca, który odbędzie się podczas obchodów ŚWIĘTA SZKOŁY 23.05.2024r. Prosimy rodziców i wychowawców o wsparcie i pomoc dzieciom w przygotowaniu latawców. Forma latawca dowolna i sposób wykonania wg uznania. Wskazane kolorowe i radosne wzory i co najmniej 4 latawce na klasę.
Proponujemy instrukcję wykonanie latawca https://mamotoja.pl/jak-zrobic-latawiec-instrukcja-krok-po-kroku,hobby-artykul,27867,r1p1.html
TURNIEJ GRY w WARCABY - etap I ( klasowy)
- 21
Warcaby to gra planszowa powstała w XII wieku, najprawdopodobniej we Francji lub w Hiszpanii. Za dyscyplinę sportową są uważane jedynie warcaby polskie stupolowe, nazywane też międzynarodowymi. I w takie warcaby na przełomie marca i kwietnia uczniowie naszej szkoły zagrali klasowe turnieje. Podczas zajęć świetlicowych i zajęć wychowania fizycznego wśród klas od II do VIII rozegrano 492 partie warcabowe. Wielu uczniów zna zasady tej powszechnej gry, ale też wiele osób poznawało ją ucząc się zasad i strategii. Z każdej klasy wyłoniono zawodników z najwyższą liczbą punktów. Razem 26 zawodników zakwalifikowało się do finału szkolnego na drugi etap.
Celem naszego turnieju była popularyzacja przyjemnej oraz pożytecznej formy spędzania czasu wolnego oraz kształtowanie umiejętności nawiązywania kontaktów z rówieśnikami poprzez zabawę oraz zdrową rywalizację. Uczniowie rozwijali zdolności oraz umiejętności twórczego myślenia; przestrzegania zasad i reguł oraz radzenia sobie z wygraną i porażką.
Wyłonienie mistrza szkoły gry w warcaby nastąpi w II etapie rozgrywek, na który niecierpliwie czekają uczniowie.
DZIEŃ ZIEMI
- 48
Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie, którego głównym celem jest promowanie proekologicznych postaw oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. W naszej szkole święto to na stałe wpisane jest do kalendarza imprez szkolnych i tego dnia cała społeczność uczniowska przychodzi ubrana na zielono. Z okazji tego święta odbyło się spotkanie z pracownikami Nadleśnictwa Choszczno. W czasie spotkania zostały omówione zasady przebywania w lesie, zaprezentowano liście i owoce najczęściej spotykanych drzew naszych lasów oraz uczniowie dowiedzieli się jak drewno wykorzystywane jest w życiu codziennym. Następnie najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w quizie przyrodniczym. Zadaniem uczniów było rozwiązanie krzyżówki, zagadek i wykreślanki oraz ułożenie puzzli. Wszystkie grupy bardzo dobrze poradziły sobie z zadaniami, a w nagrodę uczniowie otrzymali książeczki ekologiczne i drobne upominki. W tym samym czasie klasy IV-VII rozwiązywały ekologiczne zadania czekające na nich w 6 stacjach. Kolejnym punktem obchodów Dnia Ziemi był Pokaz Mody Ekologicznej. Przedstawiciele poszczególnych klas prezentowali przygotowane stroje. Powołana komisja po burzliwych obradach przyznała I miejsce klasie I oraz dwa wyróżnienia dla przedszkola i klasy VI. W nagrodę zwycięska klasa wybierze się na lody ufundowane przez Radę Rodziców. Cały ten dzień upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze.
Szkolny Konkurs Wiedzy o Gminie Dolice
Po raz kolejny w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Gminie Dolice. Uczniowie co roku mają okazję sprawdzić swoją wiedzę o naszej Małej Ojczyźnie i w kilku konkurencjach zmierzyć się z drużynami z klas 4-8. Tak było i w tym roku. Celem konkursu było ukazanie elementów i cech środowiska lokalnego, poznanie historii i miejsc związanych z historią naszej gminy. Organizatorem wydarzenia była pani Magdalena Szarawaga nauczyciel historii.
Jury w składzie Marlena Strzelecka - Dyrektor SP Rzeplino, Krzysztof Łukaszewicz - radny RG oraz Sylwia Chachuła - pracownik ds. promocji UG Dolice wysłuchali prezentacji uczestników, ocenili zadania konkursowe i wytypowali zwycięzców. I tak, pierwsze miejsce zajęła reprezentacja klasy 6 w składzie: Amelia Wiewióra, Maja Górecka, Julia Kalbarczyk. Miejsce II zdobyła klasa 7: Agata Klara, Margarita Dłużyńska, Hubert Świąder. MiejsceIII klasa 5 Emilia Adamek-Pytlos, Julian Młynarski, Maks Schabek. Klasę IV godnie reprezentowali: Nadia Kotwas, Wojciech Makara, Antonina Sokołowska. A klasę VIII Antonina Banasiewicz, Magdalena Borkowska, Klaudia Michniacka. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni upominkami od Rady Rodziców oraz od wydziału promocji Urzędu Gminy Dolice, za które serdecznie dziękujemy. Uczniowe wykazali się bardzo dużą wiedzą na temat naszego regionu, jesteśmy dumni, że mamy w szkole młodzież świadomą swojego pochedzenia.12
Paszport po Polsce
PASZPORT PO POLSCE PIKNIKU NAD ODRĄ
Zaproszenie dla dzieci i młodzieży wraz z rodzicami do uczestnictwa w akcji edukacyjnej
Szanowni Państwo,
Mamy przyjemność zaprosić Państwa na Festiwal Podróży i Czasu Wolnego Piknik nad Odrą, który odbędzie się już 11-12 maja 2024 na Wałach Chrobrego w Szczecinie.
Tegoroczna, 20. edycja PIKNIKU NAD ODRĄ będzie WYJĄTKOWA! Do Szczecina przyjeżdżają WYSTAWCY Z CAŁEJ POLSKI oraz z takich krajów jak: Hiszpania, Tunezja, Kuba, Cypr, Uganda, Czechy i Niemcy
W związku z tym, wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną organizujemy akcję edukacyjną dla dzieci i rodziców PASZPORT PO POLSCE PIKNIKU NAD ODRĄ. Celem akcji jest zaciekawienie dzieci, młodzieży i rodziców atrakcjami turystycznymi Polski. W formie krajoznawczej zabawy edukacyjnej będzie okazja poznania historii i kultury różnych regionów Polski i spotkań z lokalnymi pasjonatami.
Oto zasady udziału w akcji w 3 krokach:
1. POBRANIE PASZPORTU. Paszporty będą wydawane na stoisku Polskiej Organizacji Turystycznej, przy scenie na Placu Praw Kobiet (przy pomniku A. Mickiewicza) lub na stoiskach województw w strefie targów turystycznych MARKET TOUR.2. ZEBRANIE WIZ. W tym celu, trzeba będzie odwiedzić stoiska wojewódzkie i otrzymać co najmniej 10 wiz w postaci wpisu do paszportu. Podczas Pikniku nad Odrą prezentować się będzie 15 województw.
3. UDZIAŁ W LOSOWANIU NAGRÓD. Należy zgłosić się z paszportem, w którym są potwierdzenia otrzymania wiz z co najmniej 10 województw na stoisko Polskiej Organizacji Turystycznej, wypełnić kupon i wrzucić do specjalnego pudła na losy. Losowanie nagród odbywać się będzie trzykrotnie, w godzinach 13.30, 15.30 i 17.30 zarówno w sobotę 11 maja, jak i niedzielę 12 maja na scenie na Placu Praw Kobiet, koło Pomnika A. Mickiewicza
Nagrodami są: upominki turystyczne, vouchery na atrakcje, książki o podróżach i… niespodzianki! Nagrody ufundowane są przez poszczególne województwa oraz Polską Organizację Turystyczną.
ZAPRASZAMY!
Agnieszka Stach-Krupowicz
Koordynatorka Pikniku nad Odrą
X Powiatowe i Gminne Dni Olimpijczyka w Ińsku
- 24
12 kwietnia 2024r. reprezentanci naszej szkoły uczestniczyli w X Powiatowych i Gminnych obchodach Dni Olimpijczyka, które odbyły się w Zespole Szkół w Ińsku. Pod opieką pani dyrektor Marleny Strzeleckiej uczniowie z pocztu sztandarowego Szkoły Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich w Rzeplinie wzięli udział w uroczystej akademii połączonej z ceremoniałem olimpijskim. Wśród wielu uczestników byli uczniowie i dyrektorzy szkół, które za patronów mają polskich olimpijczyków, przedstawiciele klubów sportowych, samorządowcy, członkowie i działacze Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili również olimpijczycy i paraolimpijczycy ( wielu z nich bywa w naszej szkole na sportowych uroczystościach i Święcie Szkoły).
Następnie przedstawiciele rodziny olimpijskiej otworzyli VI Regionalne Biegi Przełajowe Ludowych Zespołów Sportowych. W zawodach wzięło udział ponad 360 zawodników ze szkół podstawowych z terenu powiatu stargardzkiego w tym z Ińska, Radowa Małego, Marianowa, Goleniowa, Dębic, Chociwla, Recza, Suchania, Reska i z naszej szkoły. Zawodnicy i zawodniczki startowali w biegach na odcinku 300m ( klasy 1-3), 600m ( klasy 4-6) i najstarsi 1000m ( klasy 7-8). Nasze reprezentantki trzykrotnie stawały na podium. Magdalena Borkowska była trzecia wśród ósmoklasistek. Amelia Ciasnocha wygrała bieg w klasach piątych. Nadia Kotwas zajęła trzecie miejsca wśród klasach czwartych. Podczas ceremonii dekoracji otrzymały nagrody, dyplomy i medale z rąk zasłużonych medalistów olimpijskich. Ponadto wielu naszych reprezentantów zajęło wysokie lokaty. Gratulujemy medalistom oraz wszystkim zawodnikom i zawodniczkom, którzy zmierzyli się z dystansem, przeciwnikami i uzyskali rezultat na miarę swoich możliwości.
Konkurs Wielkanocny "Złote Jajo 2024"
26 marca 2024 r. w Klubie Wojskowym w Stargardzie odbył się konkurs plastyczny o tematyce wielkanocnej „ Złote Jajo 2024” . W konkursie brały udział uczennice z naszej szkoły. Zadanie polegało na wykonaniu ozdoby wielkanocnej. Prace zostały wykonane na lekcji plastyki pod opieką p. Macieja Szeligi. Julia Dzierżewska wykonała stroik wielkanocny, zaś Anita Młynarska, która wykonała obraz na płótnie pt „Wielkanoc” zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Warsztaty edukacyjno- profilaktyczne ,,Tyle pokus dookoła - używki i dopalacze”
- 1
3 kwietnia odbyły się warsztaty edukacyjno- profilaktyczne dla uczniów 8 klasy przeprowadzone przez COLLEGIUM MEDYCZNE MEDICA w Stargardzie.
Na początku spotkania pani Anna Molik przekazała uczniom informacje o ofercie edukacyjnej na rok szkolny 2024/2025. Każdy uczestnik spotkania otrzymał materiały związane z rekrutacją oraz gadżety z logo Medica. Szczegółowe wytyczne o tej szkole można znaleźć na stronie www.medica.edu.pl
Dodatkowo, działaniami mającymi na celu profilaktykę uzależnień były warsztaty o tematyce ,,Tyle pokus dookoła: Używki i dopalacze” prowadzone przez stargardzkiego ratownika medycznego Konrada Konwińskiego. W bardzo obrazowy sposób, oparty na autentycznych wydarzeniach wskazywał uczniom informacje o ryzykownych zachowaniach z wykorzystaniem środków psychoaktywnych. Wykład oraz dyskusja z zakresu używek występujących wśród młodzieży dotyczyła używek typu: dopalacze, e-papierosy, narkotyki, alkohol. Uczniowie poznali zagrożenia związane z przyjmowaniem używek jak również faktyczne mechanizmy, które powodują, że młodzi ludzie wchodzą w świat uzależnień.