Tuż przed końcem roku szkolnego rozegrane zostały Mistrzostwa szkoły w warcaby i kolejnego dnia Mistrzostwa szkoły w szachy. Gry te uczą logicznego myślenia, spokoju ducha, umiejętności przewidywania i planowania, kształtują zdolność koncentracji i analitycznego myślenia, zwiększają IQ .
Początek zawodów to dla uczniów duża niepewność. Losowanie numerów przyporządkowywało uczniów do jednej z trzech grup. W grupie można było spotkać się z uczniem z klasy I jak i VIII. W grupach zawodnicy grali systemem ,,każdy z każdym”. Trzy godzinne półfinałowe zmagania logiczne wyłoniły dziewięcioro finalistów, którzy zmierzyli się w finałowym etapie. Trema szybko minęła, dekoncentracja zamieniła się w spokojne analityczne myślenie oraz strategiczne posunięcia.
Finałowe rozgrywki zarówno w warcaby jak i w szachy stały na bardzo wysokim poziomie. Do ostatnich partii nie było wiadomo kto zostanie zwycięzcą. Uczniowie zmierzyli się nie tylko z przeciwnikiem, ale również z presją czasu, bowiem wszystkie partie były rozgrywane na czas. Zawodnicy byli zdani na samodzielną pracę, twórczość ruchów, intuicję i umiejętność podejmowania decyzji wykorzystując wiedzę by nie wykonać przypadkowych ruchów, bez większego planu.
18 czerwca 2024 roku Szkolne Mistrzostwa gry w warcaby klas II-VIII
klasyfikacja indywidualna:
I miejsce- Radosław Rodzoch z klasy III – 17 pkt
II miejsce- Kuba Makara z klasy VI - 16 pkt.
III miejsce- Sebastian Ulatowski z klasy VIII- 16 pkt.
19 czerwca 2024 Szkolne Mistrzostwa gry w szachy klas I-VIII
klasyfikacja indywidualna:
I miejsce- Wojciech Makara z klasy IV- 16 pkt.
II miejsce- Radosław Rodzoch z klasy III- 12 pkt.
III miejsce- Sebastian Ulatowski z klasy VIII- 10 pkt.
O warcabach pisaliśmy wcześniej, gdy uczniowie grali rozgrywki klasowe. Zatem kilka słów o szachach. Szachy to jedna z najstarszych do dziś istniejących gier. Znawcy podają, że może być ona tak stara, jak cyfra “0”. Na przestrzeni wieków przechodziła wiele metamorfoz i zmian, by w końcu stać się grą, którą znamy z dzisiejszych czasów. To strategiczna gra planszowa przeznaczona dla dwóch graczy. Za kolebkę szachów uznawane są Indie. Są oficjalnie uważane za sport przez Międzynarodową Komisję Olimpijską. To aktywność, która ma zasady, jest konkurencją, i wymaga stałego treningu i doskonalenia umiejętności. Nie są wprawdzie sportem olimpijskim, choć od lat 20. zeszłego wieku oficjalnie organizowane są olimpiady szachowe.
Uczestnikom dziękujemy za wspaniałe emocje i sportową rywalizację w duchu fair play.
ODNALEZIENIE SWOJEJ GRUPY DAJE POCZUCIE PRZYNALEŻNOŚCI,
ZWIĘKSZA WIARĘ W SIEBIE I POPRAWIA SAMOOCENĘ